• 16
  • 16
  • 16
  • 16
  • 16
  • 16
  • 16
<< Zpět
Odběr novinek:

Autoportrét – lektor Mg Art Bára Bálková

Autoportrét  + denní víkend.dílna 8.2.2020, 9.30 – 16.30 

Olejomalba, akryl

Namalujme sami sebe, poznejme se a podejme o sobě zprávu druhým!

Malířský autoportrét je informací o osobnosti člověka, obsahuje rysy introspekce a sebehodnocení. Může vypovídat o aktuální náladě, psychickém rozpoložení, nebo třeba vyjadřuje určitou životní situaci. Jako dílo, které postrádá objektivní odstup zákonitě nese stopy představ o sobě samém. Malířský autoportrét není tedy jen informací o aktuální vizáži či prosté zobrazení fyziognomie obličeje. Nemusí být vlastně ani pouhým zobrazením tváře. Někdy člověka nejlépe vystihuje jakási obrazová metafora ve formě oblíbeného předmětu, místa, masky či převleku, nebo zvířete.

Způsobů, jak můžeme člověka ztvárnit, je široká škála. My se v kurzu zaměříme na konkrétní zobrazivý styl, kdy se pokusíme zapojit zkušenost ze studia klasického zátiší a lidské hlavy. Nebo také způsobem,
kdy za nás nebude mluvit pouze tvář, ale vytvoříme si masku, převlek či jiný doplněk, který symbolicky, poeticky, metaforou… pomůže vyjádřit další vrstvy osobnosti. Vytvoříme tak finální obraz jako výpověď o sobě.

Dílna v bodech zahrnuje:

Konzultace nad možnostmi, práce s materiálem, výroba doplňkových atributů, vymýšlení scény, pozadí atd. Focení ad.

Ukázky:

frida-kahlo

Frida Kahlo

egon-schiele

Egon Schiele

rembrandt

Rembrandt van Rijn

witkiewicz

Stanisław Ignacy Witkiewicz

Předmět jako autoportrét a portrét

van-gogh

Vincent van Gogh: Van Goghova židle

gauginova-zidle

Gauginova židle

Ukázka toho, jak zvolený kus nábytku (osobního předmětu), specifická barevnost a tvarová odlišnost, podává informaci o dvou lidech a vystihuje rozdílnost jejich povah.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone